תביעת דיבה

0
382
תביעת דיבה

תביעת דיבה כבר איננה מאורע נדיר ויוצא מן הכלל. ההתפתחות של המדיה הדיגיטלית והרשתות החברתיות הביאו לעלייה מטאורית בפרסומים פוגעניים. נסביר מה צריך לדעת על תביעות מהסוג הזה, מה עושים ואיך להיזהר.

מה זה אומר, תביעת דיבה

הגשת תביעת דיבה נעשית על ידי מי שיוצא נגד פרסומים פוגעניים שהופצו כנגדו. דיבה מוגדרת כהוצאת לשון הרע, שיימינג, רכילות מרושעת שהופצה ברשות הרבים. דיבה היא בעצם פגיעה בשמו הטוב של אדם או במוניטין העסקי שלו. בתביעה, הנפגע תובע את מי שפגע בו ופרסם את הפרסום השלילי או הפוגעני. לכן, גלו זהירות בפרסומים של תגובות, פוסטים וידיעות באינטרנט.

תביעת דיבה, נפוץ יותר מתמיד

מקרים של תביעת דיבה נפוצים יותר מתמיד. המרחב הווירטואלי הביא לכך שכל אדם עם מחשב יכול לפרסם הכל, כמעט ללא עלויות. אי לכך, כל פוסט, תגובה לכתבה, הודעה בסלולר וכדומה, יכולים להגיע לתפוצה עצומה. מה שפעם היה שיחה בין שני אנשים, יכול להגיע מהר מאוד לנחלת הכלל. על מנת להתמודד עם ההשלכות השליליות של פרסום בקנה מידה רחב, התגברו מקרי התביעות בנדון. כל אדם שרואה עצמו נפגע מפרסום כזה או אחר, יכול להיעזר בעורך דין. אבל חשוב להבין שלא כל פרסום שנחווה באופן סובייקטיבי כפוגעני הוא באמת הוצאת דיבה. צריך לקחת בחשבון שבצד השני של המתרס עומד חופש הביטוי ועומדת זכות הציבור לדעת. קיים איזון בין הדברים ובית המשפט אמור להכריע על פי חומר הראיות המובא לפניו.

פסיקת פיצויים

מכיוון שהוצאת דיבה כיום קלה מתמיד, יש צורך לעצור את הסחף. אחד הכלים שנועדו למנוע או לפחות להפחית את המקרים של לשון הרע, הינו פיצויים. באופן די ייחודי, תביעת דיבה יכולה להניב פיצויים ללא הוכחת של היגרמות נזק. לרוב, בתביעות בבית המשפט הנפגע יזכה לפיצויים שנגזרים מגובה הנזק שניתן לכמת. אולם קשה לכמת את הנזק שנגרם לשמו הטוב של פלוני או למוניטין העסקי של אלמוני. לכן, הוגדר כי מספיק שבית משפט יקבע כי פרסום מסוים הינו בגדר הוצאת דיבה, ואז לתובע יפסקו פיצוים נכבדים. במידה והולכים צעד נוסף, ומוכיחים נזק ממוני, הפיצויים יכולים להאמיר הרבה יותר.

לסיכום, הרשתות החברתיות, הסלולר והאינטרנט יצרו כר נרחב לפרסומים מכל הסוגים. מי שנפגע על רקע פרסום פוגעני, דיבה או לשון הרע, יכול להגיש תביעה. אם יוכח כי אכן נוצרה עילה של הוצאת דיבה, התובע יקבל פיצויים נכבדים.

LEAVE A REPLY